Turistika

Veľký Rozsutec   

Kamenný krásavec Veľký Rozsutec je považovaný za perlu Malej Fatry a symbol Jánošíkovho kraja. Vďaka jedinečnej panoráme je to jeden z najkrajších vrchov Slovenska, a my Vám vrelo odporúčame vybrať sa na jeho majestátny vrchol. Aj napriek náročnosti trasy a veľkému prevýšeniu, bude Vaša námaha určite stáť za to.

Ideálnym východiskom na výstup je severný koniec osady Štefanová. Prvá časť túry zo Štefanovej na salaš na Podžiari vedie po žlto označnej trase náučného chodníka. Z Podžiara sa nasmerujte doprava na modrú značku na tiesňavy Horné diery a Tesná rizňa. Po zdolaní úzkych úžin miestami istených aj umelými pomôckami sa ocitnete v hôľnom pásme sedla Medzirozsutce, kde sa za dobrého počasia môžete kochať širokými výhľadmi na okolie Malej Fatry. Pokračujete po červenej značke, najskôr cez les, neskôr po skalnatom hrebeni, ktorý Vás privedie až na vrchol. Vo vrcholových častiach odporúčame dávať si pozor na značkovanie, nižšie úseky sú orientačne nenáročné.
Cesta naspäť do Štefanovej vedie cez sedlo pod vrcholom a pokračuje južným smerom po klesajúcom hrebeni. Ostrou zákrutou odbočte doprava a lesným chodníkom zídťte do sedla Medziholie na zeleno značkovaný chodník, ktorý vedie priamo pod stenami Veľkého Rozsutca. Pokračovaním po chodníku prídete k hornému koncu Štefanovej.

Čas: cca 5-6 hodín
Sezóna: leto/jeseň (Poznámka: Úsek sedlo Medzirozsutce - Veľký Rozsutec - sedlo Medziholie je od 1.10. do 30.6. uzavretý.)
Náročnosť: ťažká


Hrebeňová túra
Snilovské sedlo – Veľký Kriváň – Chleb – Hromové – Poludňový Grúň – Chata na Grúni – Vrátna

Náš další tip, tentokrát na krásnu hrebeňovú túru je v Krivnánskej Fatre, so začiatkom vo Vrátnej doline, lanovkovým výstupom na Snilovské sedlo, pokračovaním pešo na Kriváň, a prechodom po hrebeni na Chleb, s možnosťou zostupu cez Poludňový Grúň.

Prevýšením nenáročná túra, keďže výstup do Snilovského sedla je možné absolvovať modernou 8-miestnou kabínkovou lanovkou končiacou tesne pod hrebeňom Malej Fatry. Zo Snilovského sedla (1520 m) sa môžete vydať po červenej trase smerom doprava na Veľký Kriváň (1709 m) - najvyšší vrchol Malej Fatry,  a potom z rozcestníku smerom doľava vyraziť na hrebeňovku cez lúky a kosodreviny na Chleb (1647 m). Ak si zvolíte zostup cez Hromové sedlo na Poludňový Grúň (1460 m.n.m.) a ku Chate na Grúni, práve tu Vás čaká náročnejší úsek so strmším klesaním.  Za pekného počasia nie je trasa orientačne náročná a očaria Vás nádherné panoramaticke výhľady na okolité vrcholy a doliny Váhu a Turca.

Čas: cca 3-4 hodiny
Sezóna: celý rok
Náročnosť: stredná


Jánošíkove diery

Túra po tiesňavách Jánošíkove diery je ideálna pre tých, ktorí radi vidia veľkú krásu bez veľkej námahy.  Jánošíkove diery sa nachádzajú v Národnej Rezervácii Rozsutec,  neďaleko od Terchovej.

Sformovali sa v blízkosti Dierového potoka vo vápencových a dolomitových skalách do troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. V ich tiesňavách, roklinách a kaňonoch sa nachádza okolo 20 malých i väčších vodopádov, ktoré sú prístupné značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami. Trasa začína v obci Terchová – Biely Potok pri hoteli Diery, a hravo ju zvládnete s celou rodinou približne za pol dňa, v závislosti od tempa a prestávok aké si zvolíte.
Vyrazte proti prúdu potoka po modrej značke k Dolným Dieram, po chodníku vedúcom cez skalnatú tiesňavu. Pokračovať môžete odbočkou doprava cez Dolné Diery (tu Vás čaká prvý rebrík) alebo ísť smerom doľava cez Nové Diery. Obe cesty vás dovedú k rázcestiu Podžiar. V Podžiari sa posilnite v tradičnom horskom bufete a pokračujte po modrej značke k Horným Dieram (pozn.: v zimnom období je tento úsek uzatvorený). Vďaka množstvu rebríkov a lavičiek je táto časť veľmi atraktívna a turistami frekventovaná, a môže sa stať, že budete musieť chvíľku čakať „v rade na rebrík“.  Trasa turistiky je nenáročná, stále ponúka veľmi pekné výhľady na skalné útvary, a výlet zaručene spríjemní aj neustále zurčiaci horský potok.

Čas: cca 3-4 hodiny
Sezóna: celý rok okrem úseku Horné Diery, ktorý je v zimnom období uzatvorený
Náročnosť: stredná