Múzeá, skanzeny a galérie

Považské múzeum – Expozícia Terchová
Pri Vašom pobyte v Terchovej by ste nemali obísť návštevu Považského múzea s expozíciou Juraja Jánošíka. Expozícia opisuje históriu obce doloženú dobovými dokumentmi a fotografiami, a oboznámi aj so základnými historickými faktami zo života Juraja Jánošíka. Pozrieť si môžete aj krátky dokument, ktorý jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom približuje život najznámejšieho zbojníka všetkým vekovým kategóriám návštevníkov. Zaujímavou atrakciou je taktiež prírodná galéria za kostolom sv. Cyrila a Metoda, ktorá vznikla v roku 2005. Vystavené diela vznikali priamo v obci – umelci sa nechávali inšpirovať nádhernou prírodou a životom v nej.

Skanzen Vychylovka
Múzeum Kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke je významným zachovávateľom typických kopaničiarských obydlí na Kysuciach. Jeho súčasťou je aj úzkokoľajná lesná železnica s úvraťovým systémom, ktorá kedysi spájala Kysuce s Oravou. Táto je v súčasnosti jedinou fungujúcou historickou úvraťovou železnicou v Európe. Vznikla v r.1926 a pôvodne dosahovala dĺžku 110 km v kopcovitom teréne.  Dnes slúži na prevážanie návštevníkov romantickou trasou dlhou 3,6 km, prechádzajúcou cez areál Múzea kysuckej dediny. V mesiacoch máj - október ožíva tento čarokrásny kút spevom, hudbou, tancom a remeslom a láka tisícky návštevníkov. Pevne veríme, že zaujme aj Vás.

Múzeum slovenskej dediny v Martine
Skanzen v Martine je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Zachováva a približuje obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov oblastí severozápadného Slovenska v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. Rozkladá sa na ploche 28 ha a nachádza sa v ňom takmer 100 stavieb slovenskej ľudovej architektúry s ukážkou tradičného zariadenia historickej domácnosti. Neoddeliteľnou súčasťou skanzenu sú aj nádherné sakrálne stavby. V skanzene sa organizujú sezónne podujatia s vystúpeniami ľudových umelcov, folklórnych súborov a ukážkou práce remeselníkov. Pre viac informácií o programe, prosím navštívte stránku Skanzen Martin.