Hrady a zámky

Hrad Strečno

Návšteva stredovekého Strečnianskeho hradu, opradeneného mnohými legendami, určite bude zaujímavým spestrením Vašej dovolenky.  Hrad sa nachádza 20 km od Terchovej, na ceste zo Žiliny do Martina, v mieste prechodu rieky Váh cez pohorie Malá Fatra, kde sa neodolateľne vypína na vápencovej skale vo výške 420 m. 

Hradná skala  tvorí neodmysliteľnú súčasť krajinnej scenérie Malej Fatry a ponúka krásne výhľady na Strečniansky priesmyk a Žilinskú kotlinu. Autom sa dá dostať až na parkovisko pod hrad, a odtiaľ Vás čaká asi 20 min. výstup pešo hradnými schodmi.

 

Oravský hrad

Jeden z najkrajších hradov na Slovensku nachádzajúci sa v obci Oravský Podzámok, okres Dolný Kubín,  je vyhľadávanou turistickou atrakciou.  Týči sa na vysokom skalnatom brale, a už z diaľky je naň nádherný pohľad.  Jeho vznik sa datuje okolo roku 1241, odkedy počas storočí niekoľko krát zmenil vzhľad a prešiel rukami mnohých majiteľov. 

S tromi vstupnými bránami s tunelom a spleťou sprístupnených podzemných chodieb je Oravský hrad jedným z najpríťažliveších hradov na Slovensku.  Obľúbené sú jeho nočné strašidelné prehliadky ako aj letné divadelné predstavenia. V priestoroch hradu sídli Oravské múzeum s historickými, archeologickými, prírodovenými a etnografickými expozíciami.  Výlet na Oravský Hrad bude pre Vás a Vašich spoločníkov určite pekný zážitok.

 

Budatínsky zámok

Pri sútoku riek Váh a Kysuca neďaleko brodu bola v druhej polovici 13. storočia postavená okrúhla obytná veža, ktorá slúžila ako mýtna a colná stanica na križovatke ciest vedúcich z Ponitria a Považia na sever do Sliezska a Poľska. Kedže bola postavená v čase opevňovania krajiny po vpáde Tatárov, štvorposchodová masívna veža bola zároveň aj pozorovateľňa a opevnené miesto pre stráže.

Budatínsky zámok sa postupne rozširoval, no veža je dodnes jeho dominantným prvkom. V jeho priestoroch je umiestnená expozícia Považského múzea s jedinečnou zbierkou drotárskeho umenia.

 

Kaštiel Bytča

Ak patríte medzi vyznavačov renesancie, určite si doprajte návštevu Bytčianskeho kaštieľa, jednej z najkrajších ukážok renesančného staviteľstva na Slovensku.

Pôvodne postavený v 13. storočí ako stredoveký hrad patriaci nitrianskemu biskupstvu, v neskoršom období sa stal majetkom Františka Thurzu, ktorý ho v rokoch 1571-1574 dal prestavať na opevnený areál - renesančný kaštieľ s viacerými funkčnými stavbami. 

V súčasnosti sídli v priestoroch kaštieľa štátny archív a svoje expozície tu má aj Považské múzeum.